طراحی لوگو به همراه معرفی انواع مختلف آن

طراحی لوگو

در ساده ترین حالت ممکن، لوگو ترکیبی از اعداد، حروف و شکل های مختلف است که با توجه به لوگو مورد استفاده قرار می گیرد.اگر شما تا به حال کسب و کاری داشته اید، حتما به طراحی لوگو نیاز پیدا کرده اید. در واقع لوگو برند و کسب کار شما را به مردم جامعه معرفی می کند و داشتن یک لوگو خوب می تواند باعث رونق و پیشرفت کسب و کار شما شود. لوگو شما به مشتریان بیان می کند که شما چه کسب و کاری انجام می دهید. همه نکاتی که ذکر شد، بر عهده یک تصویر کوچک می باشد که به آن لوگو گفته می شود.

انواع لوگو

تا حدود زیادی می توان گفت همه لوگو ها بر پایه تایپوگرافی و نوشتار هستند اما در عین حال با هم تفاوت هایی دارد. اگر شما می خواهید برای کسب و کار خود جذاب ترین لوگو را داشته باشید و بهترین نمونه از انواع آن را انتخاب کنید، ادامه مقاله را دنبال کنید. در ادامه ما به معرفی انواع لوگو ها و توضیحات مفید و مختصری در رابطه با آنها خواهیم پرداخت.

  • لوگو های مونوگرام یا نشانک

به طور کلی می توان گفت لوگو مونوگرام بر پایه تایپوگرافی می باشد و متشکل از چندین حرف است، و تمرکز بر روی حروف ابتدایی است.

این لوگو ها برای شرکت یا نهاد هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نام های طولانی دارند. برای مثال: ناجا راحت تر از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است.

لوگو سایت ورد پرس را می توان مثال خوبی از یک لوگو مونوگرام معرفی کرد.

  • لوگو تایپ

یک نمونه دیگر از انواع لوگو ها می باشد که بسیاری از افراد در حال استفاده از آن می باشند. برای مثال می توان گفت اکثر لوگوهای کانال های تلگرامی، از این نمونه می باشند. همچنین بسیاری از شرکت های بزرگ و محبوب جهان لوگو خود را بر اساس لوگو تایپ ساخته و از آن استفاده می کنند. این چنین لوگو ها، مبتنی بر قلم است که تنها روی نام کسب و کار متمرکز است.

برای مثال می توان به لوگو شرکت گوگل اشاره نمود که لوگو آن بسیار محبوب است و همچنین باعث رشد و ترقی بسیار زیاد این شرکت شده است.

نمونه ای جذاب و حرافه ای از لوگو تایپ.

  • لوگو تصویری

در این نمونه از لوگو، اساس و پایه کار شکل تصویری و گرافیکی است که مورد استفاده قرار می گیرد و افراد شما را با آن تصویر به یاد می آورند. برای مثال می توان به لوگو تیم های فوتبال از جمله پرسپولیس اشاره نمود که تیم باشگاهی خود را با یک یا چند تصویر در قالب لوگو به مردم معرفی می کند. در این نمونه لوگو باید دقت شود که یک تصویر مناسب و جذاب انتخاب شود و از اهمیت بسیار بالایی این کار برخوردار است.

نمونه ای از لوگو تصویری که متعلق به برند ورزشی نایک می باشد.

  • لوگو ترکیبی

در این نمونه از لوگو، تصویر و متن با هم ادغام می شوند و یک لوگو متمایز را ایجاد می کنند. می توان گفت این نمونه از لوگو در ذهن بسیاری از مردم ماندگار خواهد شد زیرا تصویر و متن با هم در ارتباط است و می توان یک اثر به یاد ماندنی را خلق کرد.

آموزش طراحی لوگو

اولین قدم این است که قبل از هر چیزی هدف خود را از طراحی لوگو مشخص کنید. یعنی این که لوگویی که قرار است طراحی شود برای چه کسب و کار، شرکت، باشگاه و … است؟

دومین قدم این است که قبل از هر گونه طراحی با نرم افزار های طراحی لوگو، ابتدا یک طرح اولیه با مداد سیاه روی کاغذ رسم کنید.

قدم بعد، طراحی یک لوگو جذاب و استثنایی اما در عین حال ساده. پیچیده بودن لوگو شما نمی تواند باعث جذاب شدن لوگو شما شود. هرچه لوگو ساده تر باشد جذابیت و گیرایی بیشتری نسبت به یک لوگو پیچیده و شلوغ برای مخاطبین شما دارد.

آیا تا به حال به لوگو شرکت و برند های بزرگ نظیر اینستاگرم، تلگرام، و … توجه کرده اید؟

برای مثال طرح کلی لوگو ایسنتاگرام از یک مربع و یک دایره تشکیل شده است. و هر کس که اهل فضای مجازی باشد هر کجا چنین لوگویی را مشاهده کند، متوجه خواهد شد که چنین لوگویی مربوط به شرکت اینستاگرام است.

البته ترکیب رنگ و فونت مناسب نیز کمک شایانی به شما می کند تا بتوانید یک لوگو ایده آل را طرح کنید.

نمونه ای از طرح یک لوگو قدرتمند و حرفه ای که متعلق به شرکت اینستاگرام می باشد.

مزایای استفاده از لوگو

طبیعتا اگر بخواهید در زمینه کسب و کار خود موفق باشید باید به فکر یک لوگو مناسب نیز باشید زیرا این امر بدون داشتن لوگو، محقق نخواهد شد. با داشتن لوگو می توانید خود را به مردم معرفی کنین و همچنین مردم و مخاطبین اگر بخواهند یک محصول خریداری کنند و آن محصول دارای لوگو شما باشد، باعث اعتماد مخاطب نسبت به آن محصول می شود. یک محصول که دارای لوگو است بسیار با ارزش تر از یک محصول فاقد لوگو می باشد.

خصوصیات یک لوگو خوب

به طور کلی با چهار ویژگی می توان لوگو شما را سنجید.

اولین ویژگی در طراحی لوگو

ساده بودن آن می باشد. بسیاری از شرکت ها از لوگو خود را روی سربرگ، آیکون سایت، کارت ویزیت و یا حتی لباس فرم کارمندان خود درج می کنند. در نتیجه نباید لوگو شما به نحوی باشد که در ابعاد کوچک، به وضوح دیده نشود و نتوان آن را تشخیص داد.

دومین ویژگی در طراحی لوگو

یک لوگو خوب، رنگ بندی آن است. از نظر راونشناسی رنگ ها تاثیر زیادی در انتخاب و تصمیم گیری های ما دارد و هر رنگ حس و حال خاصی را به ما القا می کند، که در طراحی یک لوگو قوی باید به این مسئله توجه زیادی نمود.

برای مثال اگر شرکت کلاسیک دارید بهتر است از رنگ قرمز در آن استفاده نکنید اما اگر یک شرکت مدرن دارید و به دنبال رنگ هیجانی و پرشور می گردید رنگ های زرد و قرمز انتخاب های مناسبی می تواند باشد. سعی کنید بیشتر از چهار رنگ در لوگو استفاده نکنید.

سومین ویژگی در طراحی لوگو

مسئله تصویری است که در آن مورد استفاده قرار می گیرد. سعی کنید از یک تصویر مرتبط و با کیفیت استفاده کنید.

چهارمین ویژگی در طراحی لوگو

ابعاد استاندارد آن می باشد. سعی کنید نسبت طول و عرض لوگو را رعایت کنید و از پهن یا بلند بودن لوگو جلوگیری نماید تا جذابیت خود را حفظ کند.

طرحی ساده اما خلاق، که متعلق به برند آیفون می باشد.

و به عنوان آخرین نکته این را در نظر داشته باشید که هیچگاه از لوگو های دیگران تقلید نکنید و ایده خاص خود را بر روی لوگو پیاده کنید.

محصولات مرتبط : 

مقالات مرتبط :

اینستاگرام به پی اس دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =