همه چیز درباره ست اداری به همراه معرفی انواع پاکت ها

سربرگ برگه ای است که در سایز A4,A5 چاپ می­شود و در سایز A6 برای برگه های یادداشتی ارائه می­گردد ، در راس برگه لوگو شرکت و راه های ارتباطی قرار می­گیرد، به طور کلی سایز متن های که در سربرگ استفاده می­شود بین ۱۰ تا ۱۴ است . طراحی سربرگ نیازمند تجربه و تخصص در این زمینه است ، طراح میتواند با انتخاب نوع کاغذ ، رنگ ، فونت و…استاندارد و ایجاد ست اداری لازم را برای  تاثیر گذاری بر مخاطب نقش سازنده ای داشته­ باشد .

سوال ) چرا باید از سربرگ استفاده کرد ؟  زیرا چاپ سربرگ خود می­تواند عامل یک تبلیغات برای یک شرکت باشد .

سوال ) از چه جنسی در چاپ سربرگ استفاده می­شود ؟ معمولا برای چاپ سربرگ از کتان و یا تحریر استفاده می­شود .

زمان لازم برای داشتن یک ست اداری :

در انتخاب زمان مناسب برای سفارش یک ست باید گفت که هر شرکت و یا فروشگاهی بعد از شکل گیری باید به فکر سفارش یک ست اداری با کیفیت باشد ، باید توجه داشت که سفارش باید از طراحی خاصی بهرمند­­ باشد و نکات طراحی ، رنگ شناسی و استاندارد در آن رعایت شده باشد ، زمان آماده شدن با توجه به سفارش مشتری  متغیر است .

زمان لازم برای داشتن یک ست اداری :

اجزای اصلی یک ست اداری :

عبارتند از سربرگ ، کارت ویزیت و پاکت اجزای اصلی، یک ست اداری هستند که در اکثر ست های اداری این ۳ مورد باید باشد که معمولا در طراحی اجزای ست اداری به گونه ای صورت می­گیرد که دورریز کاغذ به حداقل خود برسد تا از فضا نهایت استفاده را ببریم ، در خصوص سایز این ست های اداری باید گفت که در برخی موارد ابعاد مشخصی ندارد و بسته به نیاز و سلیقه مشتری اندازه ست اداری طراحی می­شود لاذم به ذکر است که فرآیند چاپ در اندازه ست تاثیر سازنده ای دارد .

سایز های متداول در ست اداری :

از آنجایی که سربرگ در تمامی مکاتبات تجاری مورد استفاده قرار می­گیرد ، می­توان گفت سر برگ از مهم ترین ابزار در برند سازی است که در ست اداری باید باشد ،  در ایران معمولا سربرگ در ابعاد A4،   A5 مرسوم می­باشد و مورد استفاده قرار می­گیرد ، اگر دوست دارید بدانید که در کشور های دیگر به چه صورت است باید گفت که در کشور های همچون آمریکا ، کانادا و مکزیک استاندارد Letter  مرسوم می­باشد که ابعاد آن ۲۱۵٫۹ در ۲۷۹٫۴ میلیمتر( ابعاد به اینچ ۸٫۵ در ۱۱ ) می­باشد .

ابعاد سربرگ بسته به نیاز مشتری متغیر است و گاهی برای نیاز های مختلف از ابعاد غیر معمول استفاده می­شود

سایز کارت ویزیت :

امروزه کارت ویزیرت در اندازه های مختلفی ساخته می­شود ، همچنین با مواد اولیه های گوناگونی همچون چوب ، فلز، شیشه ای و.. ساخته می­شود استاندارد اندازه کارت ویزیت که در یک ست اداری اهمیت زیادی دارد و آنچه که در ایران مرسوم است در دو نوع افست و دیجیتال می­باشد ، معمولا در چاپ تفست برای کاهش هزینه تمام شده برای مشتری به صورت شیت عمومی چاپ می­گردد و در ایران دو سایز که یکی(  ۸٫۴ سانتی متر در  ۴٫۸ سانتی متر) می­باشد و دیگری( ۸٫۵ سانتی متر در ۵٫۵ سانتی متر) مرسوم می­باشد . و در چاپ دیجیتال سایز کارت ویزیت معمولا در ابعاد ( ۹ سانتی متر در ۵ سانتی متر ) و یا ( ۸٫۵ سانتی متر در ۵٫۵ سانتی متر ) چاپ می­گردد ، لاذم به ذکر است که سایز کارت ویزیت بسته به سلیقه مشتری و بودجه مشتری و نوع فرایند چاپ تعیین می­گردد .

 ابعاد کارت در برخی موارد بسته به نیاز مشتری تغییر میکند 

 

سایز پاکت ها :

پاکت ها همچون کارت ویزیت از ابعاد و استاندارد های تعریف شده ای برخورد دار می­باشند . اگر چه در ایران به همراه ست اداری، پاکت در ۳ اندازه سفارش داده می­شود و سایز های دیگر بسته به سفارش مشتری می­باشد . پاکت اداری ، A4 ، A5  از اندازه های مرسوم پاکت در سفارش ست های اداری می­باشد .

انواع پاکت

۱ – پاکت بارونی :

رسمی­ترین و قدیمی­ترین نوع پاکت است که با یک فلپ بزرگ نوک تیز بسته می­شوند که این نوع نامه ها در ست اداری برای دعوت نامه ها، کارت های تبریک و اعلامیه ها مناسب می­باشند .

پاکت بارونی

۲- پاکت نامه های A-Style :

این نوع پاکت نامه ها که معمولا دارای فلپ مربعی هستند اما در ابعاد مستطیلی که در اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می­گیرند و مناسب برای اعلانات ، دعوت نامه ها ، کارت ها ، بروشور های تبلیغاتی می­باشند .

پاکت نامه های A-Style

۳- پاکت های مربعی:

پاکت های با طول و عرض یکسان که از این پاکت ها اغلب در اعلامیه ها ، تبلیغات ، کارت های تبریک ویژه و دعوت نامه ها استفاده می­شوند .

پاکت های مربعی

۴-  پاکت نامه های تجاری :

پاکت های با ابعاد مستطیل شکل ، این نوع از پاکت های با فلپ های مختلف در بازار موجود است به طور کلی می­شود گفت این نوع از پاکت نامه ها از محبوب­ترین پاکت نامه ها در ست اداری برای مکاتبات تجاری ، بازرگانی و موضوعات سیاسی است .

پاکت نامه های تجاری

۵-  پاکت کتابچه ای :

این نوع از پاکت ها دارای یک فلپ باز شو از طرف بالا که برای تجهیزات درج اتوماتیک مناسب هستند ، به طور کلی ابعاد این پاکت نامه ها از پاکت های اعلامیه بزرگتر هستند و  همچنین این پاکت ها با یک فلپ مهر و موم شده ومربع شکل متناسب با هر گونه نیاز پروژه ای  ارائه می­شوند ، این نوع پاکت ها اغلب برای کاتالوگ ها و بروشور ها استفاده می­شود و برای گزارش های سالانه ، بروشور ها مناسب هستند .

پاکت کتابچه ای

۶- پاکت های کاتالوگی :

این نوع پاکت ها با یک درز مرکزی دارای دوام بالایی است که برای ارسال های راه دور بسیار مناسب هستند اغلب از این پاکت نامه ها در ارسال اسناد معتبر و ارسال اسناد با ارزش استفاده می­شود .

پاکت های کاتالوگی

در اخر باید گفت از دیگر  نکات مهم در چاپ و کاربرد ست اداری توجه به موضوع فعالیت شرکت است. قاون کلی برای هماهنگی در طراحی و چاپ این اقلام وجود ندارد اما تجربه نشان داده هماهنگی دراجزاء، نظم در سازمان را نشان می­دهد. توجه به این نکات به ویژه برای کسب و کارهای بزرگ بسیار مهم است. بهتر است پیش از طراحی ست اداری، یک هویت بصری کامل برای سازمان خود تعریف کنید و طراحی کنید. لازم است تا اطلاعات کسب و کار شما به طور کامل در اقلام ست اداری و طراحی آن درنظر گرفته­شود.

اطلاعات ضروری شامل همه آن چیزی است که مخاطب برای ایجاد ارتباط با مشتری به آن نیاز دارد. اطلاعاتی همچون آدرس پستی، شماره های تماس، آدرس سایت و ایمیل و… در صورت نیاز آدرس شبکه های اجتماعی لازم است که ذکرگردند.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام به پی اس دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − نه =