آموزش فتوشاپ به صورت حرفه ای با زبانی ساده

چرا آموزش فتوشاپ مهم است؟

فتوشاپ امروزه در میان انواع ابزار‌های گرافیکی به عنوان مشهورترین ابزار شناخته می‌شود، به طوری که به فتوشاپ پادشاه نرم افزار‌های گرافیکی نیز لقب داده‌اند. کمتر کسی در دنیای امروز پیدا می‌شود که با این واژه بیگانه باشد. اما بسیاری از افراد با این واژه آشنایی زیادی ندارند. جالب است بدانید که از فتوشااپ در صنعت چاپ، طراحی وب، صفحه‌آرایی کتاب و روتوش عکس‌ها استفاده می‌شود. با توجه به کاربرد فراوانی که این نرم افزار دارد، با آموزش فتوشاپ می‌توانید بدون دردسر و حتی با دورکاری و قبول پروژه‌های مربوط به فتوشاپ تولید درآمد کنید. در ذهن بسیاری از افراد این یادگیری بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌باشد. اما ما به شما ثابت می‌کنیم که این گونه نیست. در ادامه با ارائه آموزش‌ها و نکاتی راجع به فتوشاپ، شما را شگفت زده می‌کنیم.

آموزش مقدماتی و آشنایی با محیط فتوشاپ

در ابتدا لازم است بعد از باز کردن برنامه فضای آن را به خوبی بشناسید، تا در دقایق اول نامید نشده و بتوانید با نرم افزار کار کنید. اجازه دهید تا ابتدا با قسمت‌های پایه نرم افزار آشنا شویم.

ابتدا به تصویر بالا توجه کنید. در صورتی که هر یک از موارد بالا را در نرم افزار خود ندارید، می‌بایست از طریق منوی فتوشاپ به منوی window رفته و برای قسمت‌هایی که در نرم افزار شما وجود ندارند تیک فعال سازی را بزنید. آموزش فتوشاپ

 • آموزش بخش Toolbar

این بخش با نام نوار ابزار نیز شناخته می‌شود که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در آموزش فتوشاپ محسوب می‌شود. این بخش دارای تعدادی گزینه می‌باشد. با قرار دادن موس روی هر گزینه نام هر گزینه برای شما نمایش داده می‌شود. گزینه‌های موجود می‌توانند یک تصویر را تصحیح کرده، بخش مشخصی از تصویر را انتخاب کنند، رنگ تصویر را تغییر دهند و منجر به چرخش و کشیدن و پاک کردن یک بخش از تصویر نیز شوند.

 • بخش Panels

این بخش در واقع شامل عملگرهای کوچکی هستند که هر کدام وظائف خاصی دارند. لیستی از تمامی پنل‌های موجود درفتوشااپ در قسمت window موجود می‌باشد. بنابراین در صورتی که نیاز به پنل خاصی دارید ولی آن را مشاهده نمی‌کنید به بخش معرفی شده رفته و روی پنل مورد نظر کلیک کنید. البته اگر نیاز به حذف موقتی یک پنل در صفحه نمایش اولیه نرم افزار دارید، می‌توانید تیک آن را در منوی window بردارید. در صورتی که به پنلی احتیاج ندارید ولی نیاز دارید که در صفحه نمایش حضور داشته باشد می‌توانید آن را کوچک کنید.

با آموزش فتوشاپ این کار به راحتی ممکن است. برای این منظور پنل را با موس کشیده و به منطقه پنل‌های بسته شده هدایت می‌کنیم. با کوچک کردن پنل، تنها آیکون آن نمایش داده خواهد شد، که با کلیک روی آیکون آن پنل به صورت گسترده نشان داده خواهد شد. پنل‌ها می‌توانند به صورت گروهی نیز مرتب شوند. بخش پنل معمولا حاوی اطلاعات زیادی می‌باشد که اغلب برای افراد گیج کننده است.

برخی از این اطلاعات شامل :

اطلاعات مربوط به مختصات تصویر، اطلاعاتی از اسامی ابزار‌هایی که روی تصویر استفاده کرده‌اید و مراحل ویرایشی که روی تصویر انجام داده اید، می‌باشند.

لازم است ذکر کنیم که پنل‌های کوچک و گسترده و نوار ابزار قابلیت این را دارند که با ماوس جا به جا شوند و از مکانی به مکان دیگر در صفحه نمایش منتقل شوند. علاوه بر آن می‌توان آن‌ها را به صورت شناور در آورد و یا آن‌ها را به لبه پنجره اصلی سنجاق کرد. دقت کنید که امکان سنجاق آن‌ها به لبه پایینی موجود نمی‌باشد.

برای یادگیری فتوشاپ ابتدا باید با فضای آن آشنا باشید. آموزش فتوشاپ

 • آموزش بخش Menu

در بحث آموزش فتوشاپ، این بخش آشناترین بخش برای افراد می‌باشد. منوها در واقع حاوی گزینه‌هایی برای تنظیمات بیشتر برنامه فتوشاپ هستند. اما این تنظیمات مانند نوار ابزار و پنل‌ها در دسترس نبوده و در زیر منوها قرار دارند. بنابراین لازم است کمی با امکانات منو آشنا باشید تا برای یافتن گزینه‌های متعدد وقت زیادی صرف نکنید. در ادامه گزینه‌های متفاوت را معرفی و نقش هر یک را بیان می‌کنیم.

 • گزینه file این گزینه شامل بسیاری از اطلاعات پایه برای شروع کار می‌باشد. با توجه به این که این گزینه برای بسیاری از افراد آشنا می‌باشد از دادن اطلاعات اضافی پرهیز کرده و اطلاعات جدید را بیان می‌کنیم. بدین منظور دو گزینه جدید را در قسمت فایل برای استفاده معرفی می‌کنیم. برای وارد کردن یک عکس اسکن شده به نرم افزار فتوشاپ می‌بایست به گزینه فایل رجوع کرده و سپس روی گزینه Import کلیک کنید. گزینه دیگر، گزینه save for web می‌باشد. این گزینه حجم تصاویر را کم کرده و تصاویر به شکلی ذخیره می‌کند که برای استفاده در انواع وبسایت‌ها آسان باشد.
 • گزینه ویرایش یا edit در آموزش فتوشاپ مقدماتی، تنها کافیست بدانید که گزینه ویرایش امکان برگشت به فعالیت قبلی، کپی کردن یک فایل و کلیه فعالیت‌های ویرایشی را فراهم می‌آورد.
 • منوی تصویر image menu این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که رنگ و ابعاد یک تصویر و سایر تنظیمات مربوط به عکس را تغییر دهید.
 • منوی لایه layer menu قبل از توضیح این گزینه باید فرق بین تصویر و لایه را بیان کنیم. با واژه تصویر آشنا هستیم اما یک تصویر می‌تواند چندین لایه داشته باشد. و این گزینه می‌تواند تنظیمات مربوط به انواع لایه‌ها را به شما نشان دهد. ولی گزینه فوق تنظیمات تصویر را تغییر می‌دهد.
 • منوی انتخاب select menu هنگامی که بخش خاصی از تصویر را انتخاب کنید، گزینه‌های موجود در این منو روی آن بخش خاص اثر می‌گذارند.
 • منوی فیلتر filter menu این منو نیز باعث اعمال انواع فیلتر‌ها روی عکس می‌شود.
 • منوی ظاهر view menu که تنظیمات ظاهری فتوشاپ را تغییر می‌دهد.
 • منوی پنجره‌ها که در بخش‌های ابتدایی آموزش فتوشاپ در اوایل مقاله توضیح داده شد. امکان مخفی کردن و یا ظاهر کردن یک قاب یا ابزار را برای شما فراهم می‌آورد.
 • منوی راهنما که برای بسیاری از نرم افزار‌ها موجود بوده و راهنمایی‌هایی راجع به نرم افزار کرده است.
 • نوار تنظیمات و توضیحات لازم

نوار تنظیمات در زیر نوار منو قرار دارد. این بخش امکان این را فراهم می‌آورد تا زمانی که یکی از ابزار‌های برنامه را انتخاب و کار با آن را شروع کردید، بتوانید عملکرد آن را به هر میزان و هر شکلی که مایل بودید تغییر دهید.

با یادگیری فتوشاپ تصاویر فوق‌العاده خلق کنید. آموزش فتوشاپ

 

خدمات مرتبط :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام به پی اس دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 8 =