آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

⦁ برای مخفی کردن افکت های لایه ی تنظیمات brightness/contrast، روی آیکون چشم در layers panel کلیک کنید و برای نمایش دوباره ی افکت ها، روی همین آیکون کلیک کنید.

دانلود طرح لایه باز فتوشاپ آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4 آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

تنظیم لایه ها به شما اجازه ی اعمال تغییراتی مانند تنظیم میزان روشنایی بدون تاثیر بر پیکسل های واقعی را میدهد.چون از یک adjustment layer استفاده کردید همیشه میتوانید ادیتی که انجام داده اید را با پنهان یا حذف کردن adjustment layer غیر فعال کنید __و میتوانید لایه ی تنظیمات را هر زمان که بخواهید ادیت کنید. لایه بندی یکی از اساسی ترین و قدرتمندترین ویژگی های برنامه ی photoshop است.

برنامه ی photoshop شامل انواع زیادی از لایه ها میشود که برخی از آنها عبارتند از تصاویر، متن ها، یا رنگهای جامد (solid colors)، و سایر مواردی که با لایه هایی که زیر آنها قرار دارد در تعامل هستند.

⦁ بر روی پنل properties  دوبار کلیک کنید.

⦁ مسیر file>save as را طی کنید و نام فایل را ۰۱Working.psd انتخاب کرده و روی گزینه ی OK یا Save کلیک کنید.

⦁ در پنجره ی format optiond dialog box، بر روی OK کلیک کنید.

ذخیره ی فایل با یک اسم متفاوت به ما اطمینان میدهد که فایل اصلی بدون تغییر باقی میماند.بدین شکل میتوانید در صورت تمایل به ایجاد یک پروژه ی جدید دوباره به سراغ فایل اصلی بروید.

طرح کارت ویزیت

نمونه برداری از یک رنگ

به طور پیشفرض رنگ پیش زمینه ی محیط برنامه در PHOTOSHOP به رنگ مشکی و رنگ پس زمینه سفید است. شما میتونید این رنگها را با روشهای مختلف تغییر دهید.یکی از راه ها استفاده از ابزار قطره چکان(EYEDROPPER TOOL) برای نمونه برداری از رنگ یک تصویر است.شما از ابزار قطره چکان استفاده میکنید تا بتوانید از رنگ آبی یکی از روبان ها نمونه برداری و پس از ساختن روبان بعدی رنگ آن را با رنگ روبان اول تطابق دهید.

دانلود اطلس رنگ

⦁ نکته:

وقتی یک ماسک (layer mask ) انتخاب میشود رنگ پیشفرض پیش زمینه سفید و رنگ پیشفرض پس زمینه مشکی میشود.

شما اول از همه باید لایه های روبان را نمایش دهید تا بتوانید رنگی که میخواهید نمونه برداری کنید مشاهده کنید..

⦁ در layers panel روی visibility column  مربوط به لایه ی روبان کلیک کنید تا  آن لایه قابل مشاهده شود. وقتی یک لایه قابل مشاهده میشود، آیکون یک چشم در ستون مربوط به آن نمایان میشود.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4

روبانی با عبارت “Happy Birthday” در پنجره ی تصویر نمایان میشود.

⦁ لایه ی مربوط به روبان که در layers panel وجود دارد را انتخاب کنید تا این لایه فعال شود.

⦁ ابزار قطره چکان که در tools panel قرار دارد را انتخاب کنید.

⦁ روی قسمت آبی روبانی که روی آن عبارت “Happy Birthday” درج شده کلیک کنید تا از رنگ آبی روبان نمونه برداری شود.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4

نکته:

اگر در پیدا کردن ابزار قطره چکان به مشکل برخوردید بر روی آیکون سرچ  که نزدیک به قسمت بالای گوشه ی سمت راست محیط برنامه قرار گرفته کلیک کرده و کلمه ی “eyedropper” را جستجو کنید.از بین نتایج جستجو بر روی eyedropper tool کلیک کنید.بدین ترتیب این ابزار در tools panel برای شما انتخاب میشود.

رنگ پیش زمینه در tools panel و پنل رنگ (color panel) تغییر میکند. هرچیزی که بکشید به این رنگ در خواهد آمد تا زمانی که دوباره رنگ پیش زمینه را عوض کنید.

کار با ابزار فتوشاپ و ویژگی های آن

وقتی در تمرین قبلی zoom tool را انتخاب کردید دریافتید که نوار امکانات (options bar) راه هایی برای تغییر شکل پنجره ی تصویر فعلی فراهم کرد. اکنون شما با استفاده از منوی زمینه (context menus)، نوار امکانات ( options bar)، پنل ها (panels)، و منوی پنل (panel menus)، در مورد  ویژگی های ابزار تنظیمات (setting tool properties)بیشتر یاد خواهید گرفت.حین کار کردن با برنامه و افزودن روبان دوم به پروژه ی کارت تولدتان تمام اینها را خواهید دید.

استفاده از منوهای زمینه (context menus)

این منوهای، منوهای کوچکی هستند که شامل دستورات و امکانات متناسب با اِلمان های خاص موجود در محیط برنامه میشوند.گاهی به آنها منوی راست کلیک (right-click menus) یا منوی میانبر( shortcut menu) نیز میگویند.عموما دستورات موجود در یک context menu در نوار منو (menu bar) یا منوی پنل (panel menus) نیز یافت میشود ولی استفاده از context menu باعث  عدم اتلاف زمان میشود.

⦁ zoom tool را انتخاب و زوم کنید تا بتوانید یک سوم پایینی کارت را به وضوح ببینید.

⦁ ابزار rectangular marquee  را در tools panel انتخاب کنید.

ابزار rectangular marquee میتواند نواحی مستطیل شکل را انتخاب کند.

⦁ برای انتخاب مساحتی به طول ۳٫۴ اینچ و عرض ۱٫۲ اینچ که در گوشه ی راست کارت پایان میابد، ابزار rectangular marquee را بکشید.همچنان که ابزار را میکشید برنامه ی فتوشاپ طول و عرض ناحیه ی انتخابی را نشان میدهد.اگر سایزی که به دست آورده اید کمی از اندازه ی توصیه شده متفاوت باشد ایرادی ندارد.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4

مساحت انتخابی توسط نقطه چین نشان داده میشود که گاهی تحت عنوان ” marching ants” شناخته میشوند.

⦁ ابزار قلم مو (brush tool) را انتخاب کنید.

⦁ در پنجره ی تصویر، روی قسمت دلخواه تصویر راست کلیک (در ویندوز) یا کنترل کلیک ( در مک) کنید تا منوی زمینه ی ابزار قلم مو باز شود.

منوهای زمینه عموما فهرستی از دستورات (commands) را نمایش میدهند ولی در این مورد پنل pop-up را با امکانات مربوط به ابزار قلم مو نشان میدهند.

⦁ روی فلش قرار گرفته در پهلوی فولدر اصلی قلم موها کلیک کنید تا بزرگ شود اولین قلم مو( soft round) را انتخاب کنید و سایز آن را به ۶۵ پیکسل تغییر دهید.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4

⦁ دکمه ی ENTER یا Return را بفشارید منوی context بسته شود.

نکته:

شما میتوانید منوی context را با کلیک روی قسمتی خارج از منو نیز ببندید.هنگامی که کلیک میکنید مراقب باشید که قسمتی را ناخواسته رنگ نکنید یا تصادفا تنظیمات را تغییر ندهید.

⦁ قلم مو را سرتاسر ناحیه ی انتخابی بکشید تا زمانی که آن ناحیه کاملا به رنگ آبی دربیاید.نگران بیرون زدن از خط نباشید چون نمیتوانید قسمتهای خارج از منطقه ی مشخص شده را رنگ کنید.

⦁ وقتی کار رنگ آمیزی تمام شد روی مسیر select>deselect کلیک کنید تا آن قسمت از عکس را که انتخاب کرده اید از حالت انتخاب شده در بیاید.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4 آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

انتخاب و استفاده از ابزار پنهان (hidden tool )

این پنل ابزار با استفاده از تنها یک ابزار واحد برای تمام گروه ها بعضی از ابزارهای موجود در گروه های مختلف را تنظیم میکند.سایر ابزارهای موجود در گروه زیر این ابزار پنهان شده اند.وجود مثلثی کوچک در گوشه ی پایین سمت راست هر دکمه ای نشان دهنده ی این است که ابزارهای بیشتری زیر آن ابزار پنهان شده اند.

شما با استفاده از ابزار کمند چندگوشه (polygonal lasso tool)  مثلث را از روی مستطیل رنگ آمیزی شده برمیدارید تا با روبان قرار گرفته در بالای کارت تولد تطابق پیدا کند.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

⦁ نشانگر را به ترتیب از بالای پنل ابزار روی سومین مورد قرار دهید تا نوک ابزار مشخص شود.نوک ابزار نشان دهنده ی نوع ابزار lasso است.با استفاده از کلید میانبر L ابزار lasso را انتخاب کنید.

⦁ ابزار polygonal lasso که زیر ابزار lasso پنهان است را با استفاده از روش های زیر انتخاب کنید :

⦁ موس را روی ابزار lasso  بفشارید و نگه دارید تا لیست ابزارهای پنهان ظاهر شود و از بین انها ابزار polygonal lasso را انتخاب کنید.

⦁ دکمه ی Alt (در ویندوز) و یا option را (در مک) نگه دارید و همزمان بر روی دکمه ی ابزار در پنل ابزار کلیک کرده تا وارد قسمت ابزارهای پنهان lasso شوید و ابزار polygonal lasso را انتخاب کنید.

⦁ دکمه ی shift+L را بفشارید .نشانگر متناوبا بین ابزار های lasso، polygonal lasso، و magnetic lasso میچرخد و یکی از آنها را انتخاب میکند.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

با استفاده از ابزار lasso شما میتوانید بدون محدودیت شکلی هر ناحیه ای را که میخواهید انتخاب کنید. استفاده از ابزار polygonal lasso برای انتخاب شکل هایی با ضلع های صاف راحتتر است.

⦁ نشانگر موس را در طول گوشه ی چپ مستطیل آبی رنگ حرکت دهید. بر روی قسمتی از تصویر که خارج از مستطیل قرار گرفته و دقیقا پهلوی زاویه ی واقع در سمت چپ نیمه ی بالایی مستطیل قرار دارد کلیک کنید.شما باید عملیات انتخاب را  از بیرون مستطیل آبی رنگ شروع کنید.

⦁ نشانگر موس را کمی بیشتر از ۱٫۴ اینچ به سمت راست حرکت دهید و روی نقطه ی میانی واقع شده در فاصله ی بین ضلع بالا و پایین مستطیل آبی کلیک کنید.شما دارید اولین ضلع مثلث را میسازید که نیازی نیست بی عیب و نقص باشد.

⦁ برای ایجاد ضلع دوم مثلث برقسمتی از تصویر که در سمت چپ زاویه ی چپ نیمه ی پایینی مستطیل قرار دارد کلیک کنید.

⦁ روی نقطه ای که کشیدن مثلث را شروع کرده اید کلیک کنید تا مثلث کامل شود.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4

⦁ دکمه ی delete را فشار دهید تا ناحیه ی انتخاب شده حذف، و یک بریدگی روی روبان آبی رنگتان ایجاد شود.

⦁ نکته:

منوی select شامل دستورهای لغو انتخاب (deselect) و لغو انتخاب لایه ها (deselect layers) میشود.

⦁ برای deselect کردن ناحیه ای که انتخاب کرده اید، مسیر select>deselect را انتخاب کنید.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش 4
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

روبان آماده است و میتوانید هر اسمی میخواهید روی آن تایپ کنید.

ویژگی های ابزار تنظیمات (setting tool properties) در نوار امکانات (options bar )

سپس از options bar برای انتخاب ویژگی های متنی و نهایتا تایپ اسم استفاده کنید.

⦁ در tools panel ابزار تایپ افقی را انتخاب کنید.اکنون  با انتخاب این گزینه، دکمه ها و منوهای موجود در options bar همگی به ابزار تایپ مرتبط میشوند.

⦁ در options bar فونت دلخواه را انتخاب کنید.

⦁ اندازه ی ۳۲ pt را برای فونت انتخاب کنید.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴

برای ادامه لینک زیر را کلیک کنید

ادامه ی مقاله آموزش فتوشاپ بخش ۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *