آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳

در ادامه با آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳ با ما همراه باشید

انتخاب ابزار
برنامه ی photoshop ابزارهای کاملی برای تولید گرافیکهای مورد نیاز نمایش تصویر در پرینت، وب، و تلفن همراه فراهم کرده است.

انتخاب و استفاده از ابزار از پنل ابزار (tools panel)
پنل ابزار یک پنل بلند و باریک است و در چپ ترین قسمت محیط برنامه قرار گرفته است.این پنل شامل ابزار های انتخاب،ابزارهای رنگ آمیزی و ادیت، پنجره های انتخاب پس زمینه و پیش زمینه و ابزارهای تنظیم ظاهر (viewing tools) میشود.

 دانلود طرح لایه باز  فتوشاپ کلیک کنید

شما کار را با استفاده از ابزار بزرگنمایی (zoom tool) شروع میکنید که در بسیاری از سایر برنامه های شرکت adobe از جمله illustratorT, InDESIGN, Acrobat نیز قابل رویت است.
⦁ مسیر file>open را انتخاب  و مسیر را به پوشه ی lessons/lesson01 هدایت کنید  و بر روی فایل ۰۱start.psd دابل کلیک کرده و آن را باز کنید.
فایل ۰۱start.psd حاوی تصویر پیش زمینه و یک روبان گرافیکی است که از آن برای ساخت کارت تولدی که در End file میبینید استفاده کنید.
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳

⦁ نکته:

شما میتوانید tools panel را با تنظیم، حذف و افزودن ابزار شخصی سازی کنید.برای انجام اینکار آیکون edit toolbar  را که دقیقا زیر zoom tool قرار دارد بفشارید و edit toolbar را انتخاب کنید.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
⦁ بر روی فاش دوگانه (double arrow)، که دقیقا بالای tools panel  قرار دارد برای جهت نمایان شدن ستونهای مضاعف (double column view)، کلیک کنید. جهت برگرشتن به حالت تک ستونه ی tool panel و  استفاده ی کارآمد از فضا، دوباره بر روی double arrows کلیک کنید.
⦁ نوار وضعیت (status bar) موجود درانتهای محیط برنامه (در ویندوز) یا پنجره ی تصویر(در مک) را بررسی و درصد نوشته شده بر گوشه ی چپ رامشاهده کنید.این عدد نشان دهنده ی درصد بزرگنمایی فعلی تصویر یا همان درجه ی زوم (zoom level) است.
⦁ نشانگر را در طول tools panel حرکت دهید و روی آیکون ذره بین نگاه دارید تا وقتی که یک راهنمای ابزار(tool tip) نمایان شود.tool tip نام ابزار، (در اینجا zoom tool)، و میانبرصفحه کلید را نمایش میدهد.
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
⦁ بر روی آیکون ابزار بزرگنمایی (zoom tool) کلیک کنید و یا دکمه ی Z را برای انتخاب آن بفشارید.
⦁ نشانگر موس را در طول پنجره ی تصویر حرکت دهید.اکنون نشانگر به یک ذره بین ریز با یک علامت بعلاوه  قرار گرفته در وسطش شبیه شده است.
⦁ روی هر قسمتی در پنجره ی تصویر که میخواهید کلیک کنید

برای خرید اشتراک طرح لایه باز کلیک کنید

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
تصویر تا درصد بزرگنمایی تعیین شده بزرگ میشود که این عدد جایگزین مقدار درصد سابق بزرگنمایی درstatus bar میشود.اگر دوباره کلیک کنید درصد بزرگنمایی بیشتر میشود تا زمانی که به میزان حداکثر ۱۲۸۰۰ درصد برسد.
⦁ کلید Alt (در ویندوز) یا کلید option (در مک) را نگه دارید تا نشانگر zoom tool ظاهر شود با یک علامت منفی که در وسط ذره بین قرار گرفته و سپس بر روی هر قسمتی از تصویر که میخواهید کلیک کنید.سپس کلید Alt یا کلید Option را رها کنید.
اکنون تصویر کوچک نمایی میشود و میتوانید مقدار بیشتری از تصویر را با جزییات کمتر ببینید.

⦁ نکته:

شما میتوانید از روش های دیگری نیز برای بزرگنمایی و کوچک نمایی استفاده کنید.برای مثال وقتی zoom tool را انتخاب میکنید میتوانید حالت (mode) بزرگ نمایی و کوچک نمایی را در نوار امکانات (option bar) انتخاب کنید.میتوانید مسیر View>zoom in یا مسیر View>zoom out  را انتخاب کنید یا درصد جدیدی را درstatus bar  بنویسید و دکمه ی ENTER یا Return را بفشارید.

⦁ اگر scrubby zoom در options bar انتخاب شده است بر روی هر نقطه ای از عکس که میخواهید کلیک کنید و zoom tool را به سمت راست بکشید.تصویر بزرگ میشود.zoom tool را به سمت چپ بکشید تا تصویر کوچک شود

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
وقتی scrubby zoom را انتخاب کردید میتوانید zoom tool را در طول تصویر بکشید تا تصویر بزرگنمایی یا کوچک نمایی شود.
⦁ اگر scrubby zoom انتخاب شده است، آن را از حالت انتخاب در بیاورید.سپس با استفاده از zoom tool یک مستطیل مربع بکشید که قسمتی از گل سرخ را دربر بگیرد.
وقتی scrubby zoom را انتخاب کردید میتوانید zoom tool را در طول تصویر بکشید تا تصویر بزرگنمایی یا کوچک نمایی شود. ⦁ اگر scrubby zoom انتخاب شده است، آن را از حالت انتخاب در بیاورید.سپس با استفاده از zoom tool یک مستطیل مربع بکشید که قسمتی از گل سرخ را دربر بگیرد.
تصویر بزرگ میشود و قسمت انتخابی شما از تصویر، تمام پنجره ی تصویر را دربر میگیرد.
۱۱ . روی گزینه ی feet screen موجود در options bar کلیک کنید تا دوباره تمام تصویر را ببینید.
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳

در آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳ / اکنون شما موفق شدید از zoom tool به چهار روش مختلف برای تغییر میزان بزرگنمایی تصویر استفاده کنید:
کلیک کردن، نگه داشتن داشتن کلیدهای اصلاح گر صفحه کلید هنگام همزمان با کلیک کردن، کشیدن نشانگر برای انجام بزرگ نمایی و کوچکنمایی، و کشیدن نشانگر برای بزرگ نمایی یک قسمت مشخص از تصویر.
بسیاری از ابزار های دیگر موجود در tools panel میتوانند با استفاده از کلیدهای ترکیبی و امکانات صفحه کلید استفاده شوند.

برای دانلود رایگان طرح لایه باز فتوشاپ کلیک کنید

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳

بزرگ نمایی و اسکرول کردن با استفاده از پنل NAVIGATOR
پنل navigator یک راه سریع دیگربرای تغییر درجه ی زوم است مخصوصا وقتی درصد دقیق بزرگ نمایی چندان مهم نیست. این پنل همچنین یک راه عالی برای اسکرول (scroll) کردن در اطراف یک تصویر است چون thumbnail به شما نشان میدهد که دقیقا کدام قسمت از تصویر در پنجره ظاهر میشود.برای باز کردن پنل navigator مسیر window>navigator را انتخاب کنید.

نوار لغزنده ی (slider) موجود در زیر تصویر thumbnail در پنل navigator تصویری را که به سمت راست(به سوی آیکون کوه بزرگ)کشده اید را بزرگ و وقتی آن را که به چپ بکشید کوچک میکند.
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
مستطیل مربع قرمز رنگ ، قسمتی از عکس را درپنجره ی تصویر به نمایش میگذارد.وقتی به اندازه ای ر.ی عکس زوم کرده اید که پنجره ی تصویر تنها قسمتی از عکس را نشان میدهد میتوانید برون نمای (outline) سرخ رنگ را برای دیدن سایر قسمتهای تصویر در اطراف محیط thumbnail بکشید. این کار یک روش عالی برای هنگام کار با درجه ی زوم بالا است تا بفهمید در حقیقت دارید روی کدام قسمت از عکس کار میکنید.

روشن کردن رنگ یک تصویر

یکی از رایج ترین کارهایی که ممکن است دلخواه شما باشد روشن کردن یک تصویر است.این تصویر را میتوانید با تغییر میزان روشنی و تضاد (contrast) روشن کنید.

⦁ از اینکه لایه ی گل رز در حاشیه ی راست محیط برنامه ، در پنل لایه ها (layers panel)، انتخاب شده است اطمینان حاصل کنید.

آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
⦁ در پنل تنظیمات (adjustment panel) که بالای layers panel در panel dock قرار گرفته است، برای ایجاد یک لایه ی brightness یا لایه ی contrast، روی آیکون brightness/contrast کلیک کنید. پنل properties تنظیمات brightness و contrast را باز میکند و به نمایش میگذارد.
⦁ در پنل properties نوار اسلایدر میزان روشنایی (brightness slider) را روی ۹۸ و نوار کنتراست (contrast slider) را روی ۱۸ تنظیم کنید.
آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳
تصویر گل سرخ روشن میشود.

دانلود طرح کارت ویزیت 

ما در این آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۳  اغلب از شما میخواهیم که برای ایجاد اثرات مشخص، اعداد خاصی را در پنل ها و کادرهای محاوره ای (dialog box) وارد کنید.وقتی روی پروژه های خودتان کار میکنید این مراحل را با اعداد مختلف اجرا کنید تا چگونگی اثرشان روی تصویر را ببینید.هیچ تنظیمات درست یا اشتباهی وجود ندارد و عددی که انتخاب میکنید به آنچه میخواهید بسازیذ بستگی دارد.

 برای ادامه مقاله بعدی آموزش مقدماتی فتوشاپ بخش ۴ کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *