آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش ۶ / بخش آخر

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش 6

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش ۶ / بخش آخر فصل اول

⦁ راهنمایی

در حین کشیدن نشانگر موس خط هایی سرخ آبی به نام راهنماهای هوشمند( Smart Guides) پدیدار میشوند.آنها به هم تراز کردن زوایای محتوایی که در حال جابه جا کردن آن هستید با سایر زوایا و خطوط راهنما کمک میکنند.

 
 

⦁ همینکه رنگ نوشته به رنگ دلخواهتان تغییر پیدا کرد از ابزار جابه جایی (move tool) برای حرکت نوشته استفاده کنید تا دقیقا در وسط روبان آبی رنگ قرار بگیرد.

⦁ پوشه را ذخیره کنید.کارت تولد شما آماده است.

 

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش ۶

مطالب بیشتر در مورد پنل ها و مکان آن ها

پنل های برنامه ی photoshop قدرتمند و متنوع هستند.ندرتا پیش می آید که به پنل ها به طور همزمان نیاز پیدا کنید.به همین دلیل است که آنها را در گروه پنل ها قرار داده اند و در تنظیمات پیشفرض از بسیاری از آنها استفاده نمیشود.

فهرت کاملی از پنل ها در منوی پنجره (window menu) نمایش داده میشوند.به علامتهای تیک که در کنار نام پنل های فعال قرار گرفته اند دقت کنید.شما میتوانید با انتخاب نام هر پنلی در window menu،  یک پنل فعال را غیرفعال کنید یا بالعکس.

 

⦁ نکته

هنگامی که پنل ها پنهان هستند یک نوار باریک در گوشه ی پروژه نمایش داده میشود. نشانگر موس را روی نوار به حرکت در بیاورید تا پنل های قرار گرفته در امتداد زاویه ی آن به طور آنی نمایان شوند.

 
شما میتوانید تمام پنل ها از جمله options bar  و tools panel را به طور یکجا با فشار دادن کلید Tab پنهان کنید.برای اینکه پنل های پنهان را دوباره باز کنید کلید Tab را دوباره فشار دهید.

شما اکنون هم از پنلهای موجود در panel dock ، هنگام کار با layers panel و swatches panel

استفاده کرده اید.شما میتوانید پنل ها را به درون یا به بیرون از panel dock بکشید.این کار برای استفاده از پنل های حرفه ای یا آنهایی که گاها استفاده میکنید ولی میخواهید در دسترس باشند راحت تر است.

شما میتوانید تنظیمات پنل ها را به روش های دیگر هم انجام دهید:
⦁ برای جابه جا کردن تمام panel group، نوار عنوان (title bar) را به ناحیه ای دیگر در محیط برنامه بکشید.
⦁ برای انتقال یک پنل به یک گروه دیگر، panel tab  را به درون panel group بکشید تا با پدیدار شدن یک هایلات آبی رنگ panel group، موس را رها کنید.
 
 
⦁ برای انتقال یک پنل یا یک panel group ، title bar یا panel tab را به بالای پنجره بکشید.
 
 
⦁ برای برگرداندن یک پنل یا گروهی از پنل ها جهت تبدیل به یک پنل معلق یا panel group ، title bar یا panel tab را به خارج از پنجره بکشید.
 

گسترش و کوچک کردن پنل ها

شما میتوانید با کمک کشیدن یا کلیک کردن و گردش بین سایزهای تعیین شده، سایز پنلها را برای استفاده ی مفید تر از فضای صفحه و مشاهده ی امکانات بیشتری از آنها تغییر دهید:

⦁ برای جمع کردن و تبدیل پنل های باز به یک آیکون، روی فلش دوگانه در title bar موجود در dock یا panel group کلیک کنید.برای گسترش یک پنل روی آیکون آن پنل یا فلش دوگانه کلیک کنید.

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش ۶

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش 6
⦁ برای تغییر ارتفاع یک پنل،لبه ی پایینی آن را بکشید.
⦁ برای تغییر عرض dock نشانگر را بر کناره ی چپ dock  قرار دهید تا به یک فلش دو سر تبدیل شود و سپس فلش را به سمت چپ بکشید تا dock عریض تر و به سمت راست بکشید تا باریکتر شود.

دانلود کارت ویزیت آرایشگاه

⦁ برای تغییر اندازه ی پنل شناور( floating panel)،  نشانگر موس را روی لبه ی راست یا چپ یا پایینی پنل قرار دهید تا تبدیل به یک فلش دوگانه شود و سپس لبه ی پنل را به داخل یا بیرون بکشید.شما همچنین میتوانید گوشه ی پایین سمت راست پنل را به بیرون یا داخل بکشید.

⦁ برای کوچک کردن یک panel group برای اینکه فقط نوار سربرگ dock (dock header bar) و تب ها (tabs) قابل مشاهده باشند روی یک panel tab یا نوار عنوان پنل (panel title bar) دوبار کلیک کنید.دوباره روی آن دوبار کلیک کنید تا به حالت قبل برگردد.شما میتوانید حتی وقتی که پنل کوچک شده است منوی پنل را باز کنید.

 
آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش 6
 

⦁ نکته

اندازه ی بعضی پنل ها را نمیتوان تغییر داد. پنل هایی مثل پنل کاراکتر (character panel) و پنل پاراگراف (paragraph panel).ولی همچنان میشود آنها را جمع (کوچک) کرد.

به یاد داشته باشید پس از اینکه پنلی را کوچک کردید، تب های متعلق به پنلهای موجود در panels group و دکمه ی منوی پنل (panel menu) همچنان قابل مشاهده هستند.

 

نکاتی ویژه در مورد پنل ابزار (tools panel) و نوار امکانات (options bar)

پنل ابزار (tools panel) و نوار امکانات (options bar) ویژگی های مشترکی با برخی از سایر پنل ها دارند:

⦁ شما میتوانید با استفاده از نوار عنوان پنل ابزار، آن را به هر نقطه ای از محیط برنامه بکشید.شما میتوانید نوار امکانات (options bar) را با کشیدن grab bar ،  واقع در چپ ترین قسمت انتهای پنل، به نقطه ای دیگر ببرید.

⦁ شما میتواند نوار امکانات (options bar) و پنل ابزار (tools panel) را پنهان کنید.
 

⦁ راهنمایی

برای بازیابی تنظیمات مهم برنامه روی آیکون برنامه در گوشه ی بالایی سمت راست پنجره ی برنامه کلیک کنید و گزینه ی Reset Essentials را انتخاب نمایید.

دانلود سربرگ آماده

 

هرچند برخی خصوصیات پنل قابل دسترسی نیستند یا بر پنل ابزار (tools panel) یا نوار امکانات (options bar) اعمال نمیشوند:

⦁ شما نمیتوانید پنل ابزار (tools panel) یا نوار امکانات (options bar ) را با سایر پنل ها در یک گروه قرار دهید.

⦁ شما نمیتوانید اندازه پنل ابزار یا نوار امکانات را تغییردهید.

⦁ شما نمیتوانید پنل ابزار یا نوار امکانات را در panel dock قرار دهید.

⦁ پنل ابزار و نوار امکانات، منوی پنل (panels menus) ندارند.

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش ۶

 
تغییر تنظیمات رابط (Interface)
به طور پیشفرض پنل ها (panels)، کادرهای محاوره ای (dialog boxes)، و صفحه ی پس زمینه در فتوشاپ رنگ تیره دارند.شما میتوانید رنگ رابط را روشن کنید یا تغییرات دیگری در کادرهای محاوره ای تنظیمات فتوشاپ (photoshop preferences) اعمال کنید.
⦁ مسیر
Edit>Preferences>Interface(Windows)
یا
 Photoshop CC>Preferences>Interface(Mac)
را انتخاب کنید.

⦁ یک تم رنگی متفاوت انتخاب کنید یا تغییرات دیگری را اعمال نمایید.

وقتی تم متفاوتی را انتخاب میکنید ، تغییرات فورا نمودار میشوند.شما همچنین میتوانید رنگهای خاصی برای حالتهای مختلف صفحه انتخاب کنید و سایر تنظیمات رابط را این کادر محاوره ای تغییر دهید.

 
آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش 6
آموزش فتوشاپ

آمورش مقدماتی فتوشاپ بخش ۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *